Jak wykorzystać przestrzeń balkonu: Inspiracje dla miejskich ogrodów

Oaza zieleni na balkonie? To możliwe! Wystarczy poświęcić trochę czasu, energii i funduszy, aby przestrzeń na balkonie stała się miejscem, w którym można odpocząć, zrelaksować się i cieszyć się ciepłymi wieczorami. Jak to zrobić? Oto kilka inspiracji na wspaniałe miejskie ogrody balkonowe.

  1. Planowanie
    Przede wszystkim ważne jest, aby dobrze zaplanować przestrzeń na balkonie. Trzeba dokładnie zmierzyć powierzchnię balkonu, zastanowić się, jaki styl i jakie rośliny chce się tam umieścić. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie rośliny nadają się do uprawy na balkonach – należy wybrać takie, które dobrze rosną w niewielkich pojemnikach i znośne są dla warunków miejskich. Do wyboru mamy wiele gatunków, np. trawy ozdobne, kwiaty jednoroczne, pnącza, zioła czy warzywa.

  2. Meble ogrodowe
    Meble ogrodowe to ważny element wyposażenia balkonu. Muszą być funkcjonalne, trwałe i łatwe w utrzymaniu. Zazwyczaj do balkonów wybiera się niewielkie stoły i krzesła, fotele bujane, małe ławy czy leżaki. W zależności od preferencji, można postawić na klasyczne meble drewniane, metalowe lub rattanowe.

  3. Rośliny
    Rośliny są nieodłącznym elementem każdego ogrodu na balkonie. Harmonijnie ułożone rośliny, dobrze dobrane do stylu mieszkania, tworzą przyjemny relaksujący klimat. Można postawić na egzotyczne rośliny jak: palemki, kaktusy, Alocasia, czy storczyki. Wśród roślin balkonowych na pewno nie może zabraknąć kwitnących storczyków, skrzydłokwiatów oraz pelargonii. Do uprawy doniczkowej na balkonie idealne są popularne, łatwe w uprawie rośliny jak: lawenda, werbena, petunie, czy lobelie.

  4. Odsłonięcia i zasłony
    Bardzo ważnym andem elementem w ogrodzie balkonowym są zasłony i odsłonięcia. Muszą być one w kolorystyce zbliżonej do mebli i roślin. Można zdecydować się na zasłony w kolorach zieleni lub niebieskiego, które komponują się z wieloma roślinami i stwarzają bardzo przyjemny klimat. Odsłonięcia to zazwyczaj osłony przed wiatrem i słońcem, które, jeśli odpowiednio dobrane, tworzą miłe zacienienie w czasie upalnych dni.

  5. Dodatki i akcesoria
    Na miejskich balkonach można z pewnością zastosować wiele akcesoriów i dodatków, np. ozdobne lampki, doniczki, guirlandy roślinne, doniczkowe fontanny i wiele innych. Są to dodatki, które nadają balkonowi indywidualny styl i klimat, przyciągają gości i zachęcają do zatrzymania się w pięknym zielonym otoczeniu.

Podsumowując, balkon może stać się fantastycznym miejscem, w którym odpoczniemy od zgiełku miasta. Wystarczy tylko odpowiednio go zaplanować, wybrać właściwe rośliny i meble, a także dobrać odpowiednie do nich dodatki. Pamiętajmy, że nawet małe miejsce można przemienić w zieloną oazę spokoju i relaksu, wystarczy tylko trochę chęci i zaangażowania.