Jak krótka drzemka w ciągu dnia może poprawić koncentrację i wydajność po przebudzeniu?

Drzemka w ciągu dnia może mieć znakomity wpływ na nasze funkcjonowanie. Ma ona takie właściwości, o ile jest faktycznie krótka. Powinna trwać od 10 do 30 minut. Gdy mieści się w tym przedziale czasowym, bardzo pomaga w poprawie koncentracji i wydajności. Na jakiej podstawie działa?

Korzyści drzemki

Przede wszystkim drzemka jest krótkotrwałym odpoczynkiem dla mózgu. Może on go potrzebować szczególnie wtedy, gdy jest przepracowany. Krótki sen pozwala mu na regenerację i skuteczne odciążenie, dzięki czemu odpoczywa. Zazwyczaj drzemki utrzymują się w fazie lekkiej, czyli NREM. Ze względu na to, że nie jesteśmy wprowadzani w stan głębokiego snu, po obudzeniu nie czujemy się ospali i zmęczeni. Stałoby się tak, jeśli jednak odpoczynek znacznie przekroczyłby czas 30 minut. Krótki sen wspomaga również kreatywne myślenie i budowanie nowych możliwości. Dzięki niemu zyskamy łatwość rozwiązywania problemów. Umożliwi także redukcję stresu i ogólną poprawę samopoczucia, która wpłynie na poziom naszej energii.

Najlepszy czas na krótki odpoczynek

Nie każdy czas jest dobrym na drzemkę. Istnieją jednak pewne pory, które znakomicie sprawdzą się jako przerwy na krótkotrwały odpoczynek. Optymalnym do tego czasem będzie między innymi środek dnia, czyli od godziny 13:00 do 15:00. Jest to okres, w którym najwięcej osób zderza się z nagłym zmęczeniem i czuje ogromną potrzebę chwilowego odpoczynku. Drzemka poobiednia będzie równie korzystna, gdyż organizm po jedzeniu sam odczuwa duży spadek energii. Krótki odpoczynek może się jednak okazać bardzo negatywny w godzinach późnego popołudnia oraz wieczorem. Ma wtedy duży wpływ na potencjalne zakłócenia snu w nocy oraz na trudności z zasypianiem.

Inne elementy poprawiające wydajność po przebudzeniu

Oprócz krótkich drzemek istnieje wiele elementów pozytywnie wpływających na stan energii w ciągu dnia. Należy do nich między innymi przygotowywanie zdrowego i pełnowartościowego śniadania. To ono, jako pierwszy posiłek dnia ma kluczowe znaczenie dla naszej motywacji. Istotny wpływ na wydajność po przebudzeniu ma stosowana u nas ogólnie dieta. Zdrowe odżywianie wprowadza w stan dużej energii i chęci do działania. Bardzo ważne jest także zadbanie o właściwy sen i jego środowisko. Zapewniając komfort w czasie odpoczynku, gwarantujemy wydajność po obudzeniu się. Zadbać należy o niego, wybierając odpowiednie akcesoria sypialniane, takie jak właściwy materac. Ma on duże znaczenie dla wygody w czasie snu. Odpowiednie poduszki są równie ważne. Warto także zachować właściwą temperaturę pomieszczenia, w którym śpimy.

Ze względu na swoje właściwości, krótkie drzemki są warte wprowadzenia do codziennego harmonogramu. Gwarantują one zwiększenie energii i polepszenia samopoczucia. Dzięki nim zapewniamy sobie odciążenie umysłu i szybką regenerację w ciągu dnia. Warto pamiętać także o innych elementach poprawiających wydajność po przebudzeniu, by szczycić się ciągłą energią i motywacją do wykonywania zadań.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.