Pleśń na ubraniach: Jak pozbyć się pleśni z ubrań i zapobiegać jej powstawaniu

Pleśń na ubraniach to problem, z którym spotyka się wiele osób, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Źródłem pleśni są wilgotne warunki, a jej powstawanie na ubraniach jest związane z brakiem przewietrzania, czyli zbyt długim przechowywaniem wilgotnych ubrań w szafach. Jak pozbyć się pleśni z ubrań i zapobiegać jej powstawaniu? Oto kilka porad.

 1. Usuwanie już powstałej pleśni z ubrań
  Jeśli na ubraniach pojawiła się już pleśń, należy zrobić kilka kroków przed ich praniem. Przede wszystkim należy dokładnie odkurzyć lub wytrzeć patykiem pleśń z odzieży. Następnie można zastosować skuteczne środki myjące, takie jak soda oczyszczona, środek do mycia naczyń lub specjalne środki przeciw pleśniom. Przed praniem ubrania należy dokładnie stopić i wyprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza.

 2. Zapobieganie powstawaniu pleśni na ubraniach
  Aby zapobiegać powstawaniu pleśni na ubraniach, warto przestrzegać kilku zasad:

 • Dokładnie wysuszać ubrania przed ich przechowywaniem. Najłatwiej jest to zrobić poprzez suszenie ich na słońcu, a jeśli to niemożliwe, na kaloryferze lub w suszarce bębnowej.
 • Jeśli nie nosimy ubrań przez dłuższy czas, warto je wywietrzyć w regularnych odstępach czasu.
 • Ubrania należy przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu. Nie należy ich składować w zbyt ciasnych pojemnikach lub szafkach.
 • Należy unikać przechowywania wilgotnych ubrań w szafach. Jeśli ubrania są wilgotne, należy je od razu wywiesić do wyschnięcia.
 1. Jak pozbyć się pleśni z różnych rodzajów ubrań
  Nie każde ubranie wymaga takiego samego podejścia, aby pozbyć się z niego pleśni. Podpowiadamy, jak pozbyć się pleśni z różnych rodzajów ubrań:
 • Z białych bawełnianych ubrań pleśń można usunąć na mokro, używając rozpuszczonej sody oczyszczonej. Należy ją wcierać w ubranie, a następnie dokładnie wypłukać wodą i wyprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
 • Jeśli na kurtce lub kurtce puchowej pojawi się pleśń, należy skorzystać z usług specjalistycznej pralni. Pranie w domu może skutkować zniszczeniem struktury puchu.
 • Zamszowe buty, których pranie jest trudne, należy wytrzeć patykiem z pleśnią, a następnie spryskać preparatem przeciw pleśniom i wysuszyć w ciepłym miejscu.
 1. O czym pamiętać, przechowując płaszcze i kurtki
  Płaszcze i kurtki to ubrania, na które szczególnie narażone są na powstawanie pleśni. Aby zapobiec temu problemowi, warto pamiętać o kilku kwestiach:
 • Przed odłożeniem płaszcza lub kurtki do szafy należy ją dokładnie wietrzyć (np. przez całą noc na balkonie).
 • Przed przechowywaniem należy upewnić się, że ubranie jest w pełni suche.
 • Nie należy przechowywać płaszczy i kurtek w zbyt ciasnych szafach lub pojemnikach. Lepiej zostawić je na wieszaku z przewiewu.
 • Jeśli mamy wiele płaszczy i kurtek i zmieniają się one sezonowo, warto zainwestować w pojemnik do przechowywania odzieży, aby mieć pewność, że ubrania nie nabiorą wilgoci.
 1. Jakie skutki może mieć pleśń na ubraniach dla zdrowia
  Pleśń na ubraniach nie tylko brzydko wygląda, ale może również mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Wśród objawów, na które można narazić się w wyniku długotrwałego przebywania w pobliżu pleśni, wymienia się: problemy z oddychaniem, kaszel, ból głowy, podrażnienie oczu, skóry oraz alergie. Dlatego ważne jest, aby dbać o czystość ubrań i przechowywać je w suchym i przewiewnym miejscu.