Projektowanie wnętrz w stylu boho: Swoboda i ekspresja w dekoracji

Projektowanie wnętrz w stylu boho: swoboda i ekspresja w dekoracji

Styl boho (z ang. bohemian) kojarzy się z wolnością, swobodą i ekspresją. To sposób na życie, który odzwierciedla się w modzie oraz w wyglądzie wnętrz. Projektowanie wnętrz w stylu boho polega na łączeniu różnych elementów, kontrastach kolorystycznych i ciekawych dodatkach. Taki wystrój jest idealny dla ludzi kreatywnych, którzy szukają możliwości wyrazu i indywidualnego podejścia do urządzania wnętrz.

 1. Co charakteryzuje styl boho?
  Styl boho to połączenie stylu bohemian z elementami hippisowskimi, etnicznymi oraz kilkoma odniesieniami do wiktoriańskiego stylu. Charakterystyczne dla tego stylu są kolorowe tkaniny, wzorzyste poduszki, dywany i wyjątkowe meble. Projektowanie wnętrz w stylu boho polega na łączeniu różnych elementów – od stylowych krzeseł po tradycyjne dywany i orientalne lustra.

 2. Jakie kolory wybierać?
  W stylu boho każdy kolor jest dozwolony, choć najlepiej sprawdzają się intensywne kolory, takie jak purpura, granat czy bordo. Postaw jednak na kontrasty kolorystyczne, np. jasne dywany i ciemne, intensywne ściany. Jeśli wolisz delikatniejsze kolory, to pastele też pasują do stylu boho – wtedy wnętrze nabierze delikatności i spokoju, a jednocześnie zostanie wzbogacone o nutkę ekspresji.

 3. Jakie meble wybierać?
  Meble w stylu boho powinny być oryginalne i stylowe, ale przede wszystkim – wygodne. Odpowiedzią na to są np. sofy ze skóry, fotele w stylu wiktoriańskim, oryginalne skrzynie lub pojemniki z wikliny czy drewna. Do takich mebli warto dołączyć indyjskie lustra, egzotyczne tkaniny pochodzące z Afryki lub Bliskiego Wschodu.

 4. Jaki styl dekoracji wybrać?
  W stylu boho nie ma jednej, konkretnie określonej dekoracji – wszystko jest dozwolone. Niektórzy projektanci decydują się na przepych i mnogość dodatków, inni wolą natomiast prostotę i minimalizm. Z racji tego, że styl boho uwielbia motywy roślinne oraz orientalne, można wykorzystać suszone kwiaty, rzeźby, ramki, obrazy i wiele innych przedmiotów w stylu etnicznym.

 5. Jakie dodatki będą pasowały?
  W stylu boho szalenie ważne są dodatki. Można wykorzystać: podświetlane zasłony, kwiaty, wieńce, tapety, ramki z fotografiami, zbiorniki lampionów, klosze, bogate halowe dywany oraz tkaniny na kanapach lub fotelach. W stylu boho warto poszukać nietypowych dodatków – np. plecionej szafki nocnej czy świecznika w formie kaktusa.

Projektowanie wnętrz w stylu boho to sposób na stworzenie aranżacji, która będzie doceniona przez ludzi ceniących oryginalność i wyjątkowość. Taki styl jest sposobem na wyrażenie siebie i tworzenie przestrzeni, która wprowadza w dobry nastrój i sprzyja twórczej atmosferze.