Jak unikać alergenów w pościeli i zapewnić spokojny sen?

Sen to podstawowa potrzeba każdego z nas. Ciało potrzebuje wypoczynku i regeneracji, a wszelkie problemy z zasypianiem lub nadmierne budzenie się w nocy, negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Szczególne wyzwanie związane ze stworzeniem odpowiedniego klimatu w sypialni mogą mieć alergicy. Jakich zasad powinni przestrzegać? Jak mogą unikać nadmiaru alergenów w pościeli?

Wyposażenie sypialni — wysoka jakość na pierwszym miejscu

Każdy alergik wie, jak ciężkie jest przespanie całej nocy z katarem, zatkanym nosem, kaszlem lub wysypką. Objawy uczuleń — zarówno na roztocza kurzu domowego, jak i pyłki przedostające się do sypialni z zewnątrz — są uciążliwe i niebezpieczne. Na szczęście można im zapobiegać na wiele różnych sposobów.

Wszystkie elementy wyposażenia sypialni powinny być łatwe do utrzymania w czystości. Materac i poduszka koniecznie muszą być wyposażone w pokrowce z zamkiem rozdzielczym, które w każdej chwili można zdjąć i wrzucić do prania w wysokiej temperaturze. Warto też wybierać pościele, które dobrze znoszą częsty kontakt z wodą i detergentami.

Największym problemem jest wilgoć

Jednym z czynników, które maksymalizują problem ze snem w życiu alergików, jest wilgoć. Zarówno panująca w samym łóżku, jak i w całym pomieszczeniu. Dla zaspokojenia potrzeb osób zmagających się z uczuleniami, producenci materaców i akcesoriów sypialnianych tworzą produkty z nowoczesnymi systemami wentylacyjnymi. Nieustanny przepływ powietrza ułatwia utrzymanie suchości w miejscu przeznaczonym do snu. Takie środowisko nie sprzyja rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów.

Jednak wilgoć to nie tylko problem dotyczący samego łóżka. Również jeśli panuje ona w pomieszczeniu, jest szkodliwa. Jeśli w Twoim mieszkaniu wilgoć bardzo szybko się gromadzi, koniecznie wyposaż się w dobry pochłaniacz. Jest to podstawa, bez które nie pozbędziesz się skutecznie alergenów z pościeli.

Świeże powietrze — jak o nie dbać?

Zalecane jest wietrzenie sypialni przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Najlepiej krótko oraz intensywnie. Jednak nie jest to zawsze odpowiednie rozwiązanie dla alergików. W okresie pylenia powinni mieć raczej zamknięte okna przez większość doby. Dobrą alternatywą będzie wówczas korzystanie z oczyszczaczy powietrza. Ze spokojem okna mogą otwierać osoby uczulone na roztocza kurzu domowego. Wówczas przewietrzenie pościeli może zmniejszyć ilość alergenów, które się w niej znajdują

Higiena snu to coś, o co warto dbać. O dobre wyposażenie swojej sypialni powinni zadbać w szczególności alergicy. Dzięki dobrej wentylacji i wytrzymałej pościeli nadającej się do częstego prania, ich komfort funkcjonowania może ulec znacznej poprawie.

Artykuł sponsorowany.