Jak uspokoić umysł i ciało, aby lepiej zasnąć?

Problem bezsenności niestety dotyczy dużej części społeczeństwa, który objawia się nie tylko płytkim snem, ale także brakiem możliwości szybkiego zaśnięcia. Gdzie szukać źródeł tego zjawiska? Okazuje się, że przyczyną tego problemu nierzadko są nasze intensywne myśli oraz emocje. Kładąc się do łóżka, często zaczynamy analizować własne uczucia i przywoływać różne wspomnienia, zwłaszcza te negatywne, z minionego dnia. Jak więc uspokoić swój umysł i ciało, aby móc cieszyć się faktycznie regenerującym wypoczynkiem?

Stwórz spokojną atmosferę

Wyciszenie swojego ciała raczej nie jest możliwe w niespokojnych warunkach, gdy zza okna dobiegają uliczne hałasy lub rozmowy sąsiadów. Intensywne światło lub bałagan w sypialni także nie są wskazane. Rozprasza to nie tylko nasz umysł, ale także myśli, ponieważ pozostajemy pobudzeni, a warunki nie są wystarczające do tego, aby ciało mogło się rozluźnić. Warto także upewnić się, że wyposażenie łóżka jest dostatecznie komfortowe. Odpowiednie materace i poduszki SleepMed mogą być tutaj strzałem w dziesiątkę. Jednakże w ogólnej mierze chodzi o to, aby atmosfera sprzyjająca zasypianiu była spokojna i pozwalała się nam całkowicie zrelaksować. Tym samym należy także wyciszyć powiadomienia w telefonie, który często znajduje się obok łóżka.

Pozwól sobie na relaksację o wieczorowej porze

Czym jeszcze może być spowodowana nasza bezsenność? Oczywiście, że brakiem wolnego czasu, który warto byłoby przeznaczyć na odpoczynek ciała i umysłu. Pracując do późnych godzin wieczornych, nie jesteśmy w stanie się rozluźnić, a tym samym możemy mieć problem z zaśnięciem, gdyż ciągle będziemy analizować ewentualne problemy dotyczące naszego życia zawodowego. Dlatego też warto pewien okres czasu jeszcze przed położeniem się do łóżka przeznaczyć na własne przyjemności – pozwolą one uspokoić nasze myśli. Może to być obejrzenie ulubionego serialu, czytanie książki czy długa kąpiel w towarzystwie relaksującej muzyki, której ciepło wpłynie także kojąco na napięte mięśnie ciała.

Unikaj kofeiny i alkoholu

W natłoku obowiązków oraz obliczu nadmiernego stresu niestety czasem potrafimy przesadzić z konsumpcją kofeiny czy alkoholu. Musimy być natomiast świadomi, że taka praktyka źle wpływa na nasze zdrowie, a tym samym może skutecznie utrudniać nam zasypianie. Dlatego też powinniśmy ograniczyć spożywanie tych substancji, w szczególności w drugiej połowie dnia. Wykazują one bowiem działanie pobudzające, zmuszające nasz umysł oraz ciało do pozostania w trybie czujności. Ze względów zdrowotnych najlepiej całkowicie zrezygnować natomiast z konsumpcji alkoholu, a zamiast niego poszukać alternatywnych sposobów na radzenie sobie ze stresem i innymi intensywnymi emocjami.

Uspokojenie ciała oraz umysłu przed położeniem się do łóżka nie wymaga więc w rzeczywistości mocno angażującego podejścia. Tak naprawdę jest to kwestia pielęgnacji własnego zdrowia oraz zdolności do wyznaczania granic między odpoczynkiem a obowiązkami życia codziennego. Warto także zadbać o to, aby warunki wypoczynku były spokojne, uwzględniając w tym uporządkowana przestrzeń sypialnianą, odpowiedni poziom ciemności oraz wyciszenie pomieszczenia.

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.