Wybór odpowiednich roślin w aranżacji wnętrz: Ożywienie i świeżość

W dobie coraz większego zainteresowania zdrowym stylem życia, żadna aranżacja wnętrz nie może obejść się bez roślin. Nie tylko poprawiają jakość powietrza, ale też dodają uroku i sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne i zielone. Jednakże, w dobie ograniczonej przestrzeni i braku czasu na pielęgnację, nie każda roślina nadaje się do wzięcia pod uwagę. W tym artykule przedstawimy, jak wybrać odpowiednie rośliny i jak je zaaranżować, aby stworzyć efektowne i zdrowe wnętrze.

 1. WYGODA I ŁATWOŚĆ

Przy wyborze roślin do domu lub mieszkania, należy zwrócić uwagę na to jakie warunki klimatyczne panują w danym pomieszczeniu. Niektóre rośliny wymagają tylko słonecznego miejsca, w którym jest ciepło i wilgotno, inne z kolei najlepiej rosną w miejscach zacienionych, w których panuje wyższa wilgotność. Warto też zwrócić szczególną uwagę na to, jak często dana roślina wymaga podlewania i pielęgnacji. Rośliny, które nie potrzebują specjalnej uwagi, a przy tym są efektowne, to między innymi:

 • Dracena – roślina niezwykle trwała, która nie wymaga dużo wody i światła. Doskonale sprawdza się w ciemniejszych pomieszczeniach.
 • Sansewieria – roślina o ciekawych i oryginalnych liściach, która jest bardzo odporna na zaniedbania i zmienne warunki klimatyczne.
 • Sukulenty – piękne, kaktusowe rośliny, które wymagają bardzo mało wody i światła. Często wystarczy podlać je raz na 2-3 tygodnie, aby były zadowolone.
 1. ODNOWA I ODTWORZENIE KLIMATU

Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie wydawało się większe, bardziej przytulne i stylowe, możemy postawić na rośliny, które odzwierciedlają nasze ulubione klimaty i krajobrazy. Jeśli lubimy rustykalne wnętrza, warto zainwestować w piękne drzewka oliwne lub kwiaty z polami kwitnących botanicznych ogrodów. Jeśli natomiast zależy nam na nowoczesnej aranżacji, polecamy trójkątny kaktus, który wprowadzi do naszego mieszkania geometrię i prostotę.

 1. RÓWNOLEGŁE I LUŹNO

Wszystkie rośliny może rozstawiać na dwa sposoby: równolegle lub swobodnie. W przypadku pierwszego rozwiązania, rośliny są ustawione w równych odległościach od siebie. W przypadku opcji swobodnej, układ roślin jest bardziej naturalny i nie jest oparty o żadne schematy. W przypadku, gdy decydujemy się na układ równoległy, warto skorzystać z dużej ilości mniejszych roślin lub dużych donic, które umieszczamy w jednym rzędzie. W przypadku układu swobodnego, warto umieścić rośliny na różnych poziomach, a ich gatunki i wielkości umożliwią stworzenie zróżnicowanego krajobrazu.

 1. KOLORY I TWORZENIE KOMPOZYCJI

Niektóre rośliny rozwijają się w jednym spójnym kolorze, a inne prezentują bogactwo kolorów liści i kwiatów. W przypadku stylowych wnętrz, warto umieścić rośliny, których kolor pasuje do kolorystyki pomieszczenia. Warto przy tym pamiętać, że rośliny mogą być dobrym sposobem na odcięcie przestrzeni czy relaks po pracy. W przypadku kompozycji kwiatowych warto postawić na liliowce, kwiaty ogrodowe, ukwieciony bluszcz czy pelargonie.

 1. RÓŻNE POMYSŁY I STYLIZACJE

Ostatnim etapem w aranżacji wnętrz z roślinami jest ich stylizacja. Oprócz ich naturalnego uroku, warto dodać im dodatkowe elementy, takie jak:

 • Wygodne i bogato zdobione donice lub żwirowe naczynia
 • Skrzynie drewniane lub sklepowe w stylu rustykalnym
 • Stalowe i ozdobne podpórki czy klatki buzujowe

KREATYWNE RĘCE i WYOBRAŹNIA

Podsumowując, wybór roślin do aranżacji wnętrz to nie tylko decyzja o zwiększeniu poziomu wilgotności w pomieszczeniu, ale też stylowy dodatek, który uczyni mieszkanie ciekawszym i bardziej przytulnym. Z doświadczenia wiemy, że zawsze warto ufać swoim odczuciom i gustom, łączyć kolory i gatunki roślin, by stworzyć zielony krajobraz, który nas uspokoi i ożywi.