Rozwiązania do oszczędzania miejsca w małym mieszkaniu

Małe mieszkania są coraz popularniejsze, szczególnie w miastach, gdzie ceny nieruchomości są bardzo wysokie. Mieszkania o powierzchni poniżej 50 metrów kwadratowych wymagają jednak przemyślanego planowania i dobrania odpowiednich rozwiązań, które pozwolą na skuteczne oszczędzanie miejsca. W tym artykule przedstawiamy kilka sposobów na to, jak zaprojektować małe mieszkanie tak, aby wykorzystać każde centymetr przestrzeni.

 1. Sprytne meble wielofunkcyjne

W małym mieszkaniu warto wykorzystać meble wielofunkcyjne. Na rynku dostępne są na przykład łóżka z szufladami, sofy-łóżka czy stoliki z dodatkowymi półkami. Takie meble pozwalają zaoszczędzić miejsce, ponieważ spełniają kilka funkcji jednocześnie. Poza tym, warto postawić na meble o minimalistycznym, prostym designie, które nie będą przytłaczać wnętrza.

 1. Wykorzystanie przestrzeni ścian

W małym mieszkanie warto wykorzystać przestrzeń ścian. Na przykład, zamiast stawiać dużą, masywną szafę, lepiej zainwestować w regały, które będą zajmować mniej miejsca, a jednocześnie pozwolą na przechowywanie większej ilości rzeczy. Można też postawić na półki wiszące, które nie zajmują podłogi.

 1. Rozwiązania do przechowywania rzeczy

Ważnym elementem w oszczędzaniu miejsca są różnego rodzaju rozwiązania do przechowywania rzeczy. W małym mieszkaniu warto wykorzystać każdy wolny kąt, a także zainwestować w pojemne kosze i pudła. Można też postawić na wieszaki, półki na buty czy organizery na bieliznę.

 • przykłady rozwiązań:
 • pojemne szezlongi z miejscem na przechowywanie, np. na pościel;
 • pufy z miejscem na przechowywanie;
 • garderoby wnękowe z drzwiczkami przesuwnymi;
 • dziecięce łóżka piętrowe z biurkiem, szafą czy półkami;
 • łóżka z wbudowaną szafą, szafkami nocnymi, dodatkowymi półkami;
 1. Jasne kolory i oświetlenie

W małym mieszkaniu warto postawić na jasne, pastelowe kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Ważne jest także oświetlenie – najlepiej zainwestować w oświetlenie punktowe, które pozwoli na precyzyjne oświetlenie poszczególnych obszarów. Warto też postawić na duże okna, które wpuszczą jak najwięcej naturalnego światła.

 1. Minimalizm i porządek

W małym mieszkaniu nie ma miejsca na niepotrzebne przedmioty i niepotrzebny bałagan. Ważne jest, aby zachować minimalizm i porządek. Warto zadbać o przestrzeń roboczą i przechowywać rzeczy na swoich miejscach. Nie należy też stosować nadmiernie wzorzystych tkanin czy dekoracji.

Podsumowanie

Oszczędzanie miejsca w małym mieszkaniu może być trudnym zadaniem, ale z pomocą odpowiednich rozwiązań jest to możliwe. Warto zainwestować w meble wielofunkcyjne, wykorzystać przestrzeń ścian, postawić na rozwiązania do przechowywania rzeczy oraz zachować minimalizm i porządek. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie i dobór kolorów, które pomogą optycznie powiększyć przestrzeń. Dzięki tym radom mieszkanie o bardzo małej powierzchni może stać się funkcjonalne i przytulne.