Półki na książki DIY: Jak samodzielnie zrobić oryginalne półki na książki

Polki na książki DIY – jak samodzielnie zrobić oryginalne półki na książki

Półki na książki to jeden z niezbędnych elementów urządzenia domowej biblioteki. Zwykła półka nie musi być nudna i bez charakteru. Warto postawić na oryginalny design, który ożywi wnętrze i pozwoli na wyeksponowanie ulubionych tytułów. W artykule przedstawimy różne sposoby na stworzenie DIY półek na książki.

  1. Minimalistyczne półki:

Dla zwolenników minimalizmu proponujemy stworzenie prostej, a zarazem estetycznej półki. Do wykonania takiej półki potrzebne będą: drewniany kawałek, nożyce do cięcia drewna, papier ścierny, wiertło i haczyk do montażu. Na początku warto pokryć kawałek drewna lakierem lub farbą. Następnie z jednej strony drewna należy dokonać wcięcia, które posłuży do zamocowania półki na ścianie. Po wykonaniu nacięcia należy przeszlifować drewno papierem ściernym. Gotowe elementy można zamocować na ścianie przy pomocy haczyka.

  1. Półki z palet:

Palety to bardzo popularny materiał wykorzystywany w różnych projektach DIY. Z jednej, może być świetnym miejscem na półkę na książki. Wycięcie odpowiedniego kawałka z palety to pierwszy krok do wykonania projektu. Następnie drewno należy przeszlifować i pomalować w wybrany kolor. Można także zostawić surowe drewno, co doda półce industrialnego charakteru. Gotowe elementy można ze sobą połączyć przy pomocy wkrętów i wpasować na ścianie.

  1. Schodowe półki:

Schodowe półki to ciekawa opcja dla miłośników oryginalnego projektowania. Aby zrobić taką półkę, należy wykorzystać różnej długości drewniane deski. Następnie należy je przyciąć do odpowiedniej długości, przeszlifować i pomalować w wybranym kolorze. Poszczególne elementy można ze sobą połączyć śrubami lub gwoździami. Gotowe schody warto zamontować na ścianie, za pomocą wkrętów.

  1. Książkowe pudełka:

Książkowe pudełka to ciekawa opcja dla osób lubiących praktyczne rozwiązania. Tego typu półki wykonane są z drewnianych skrzynek lub pudełek po owocach. Po wyczyszczeniu ich należy pomalować lub ozdobić w inny sposób. Gotowe pudełka można ze sobą połączyć, tworząc niedużą wieżę lub zamontować je pojedynczo na ścianie.

  1. Półka ze starych drzwi:

Stare drzwi to materiał, z którego można zrobić wiele ciekawych projektów. Jedną z opcji jest stworzenie z niego oryginalnej półki na książki. Na początku trzeba odpiąć drzwi od zawiasów i dokładnie oczyścić drewno. Następnie należy przyciąć drzwi do odpowiedniej długości, pomalować je w wybranym kolorze i umieścić na ścianie w pozycji poziomej. Na jednym boku drzwi warto zamontować listwy, które posłużą do zabezpieczenia książek przed wypadnięciem.

Podsumowanie:

Półki na książki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie porządek i estetykę. W artykule przedstawiliśmy kilka prostych sposobów na stworzenie własnej półki. Korzystając z naszych wskazówek można stworzyć oryginalną półkę, która idealnie wpasuje się w aranżację domowego wnętrza.