Jeśli jesteś właśnie w trakcie urządzania swojego pomieszczenia, warto zastanowić się, jakie oświetlenie będzie najlepsze dla danego pokoju. Przy wyborze oświetlenia należy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale także funkcjonalność oraz wielkość pokoju. W tym artykule podpowiemy, jak dobrać odpowiednie oświetlenie do pokoju w zależności od jego wielkości.
- Jakie rodzaje oświetlenia wybrać?
Przy wyborze odpowiedniego oświetlenia warto pomyśleć o skomponowaniu różnych rodzajów oświetlenia w jednym pokoju. Do każdego rodzaju oświetlenia powinniśmy dobrać źródło światła o odpowiedniej mocy. Wyróżniamy trzy rodzaje oświetlenia:
-
Oświetlenie ogólne – zapewnia równomierny rozkład światła na całej powierzchni pokoju, służy do codziennych czynności, takich jak praca, czytanie książki. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będą lampy sufitowe lub oprawy sufitowe LED.
-
Oświetlenie punktowe – służy do podkreślenia wybranych elementów dekoracyjnych i kreowania klimatu. Może to być oświetlenie kinkietowe, lampki nocne, czy dekoracyjne żyrandole.
-
Oświetlenie zadaniowe – służy do precyzyjnych czynności, takich jak pracowanie przy biurku, czy czytanie. Najlepsze do takich czynności będą lampki biurkowe lub kinkiety.
- Jak dobrać ilość lumenów do pokoju?
Ilość lumenów jakie potrzebujemy w pokoju, zależy od jego powierzchni. Warto przyjąć, że do pokoju o powierzchni 10 m² potrzebujemy około 900 do 1200 lumenów. Oto przykładowe wyliczenia dla różnych wielkości pokojów:
- Pokój 10 m² – 900-1200 lumenów
- Pokój 12-14 m² – 1400-2000 lumenów
- Pokój 16-20 m² – 2200-3000 lumenów
- Pokój 24-27 m² – 3500-4000 lumenów
- Pokój powyżej 30 m² – 5000 lumenów i więcej
- Jakie barwy światła wybrać?
Kolejnym ważnym aspektem jest wybór odpowiedniej barwy światła. Na rynku dostępne są trzy rodzaje barw: ciepła, neutralna i zimna.
-
Ciepła barwa światła (2700-3000K) – polecana do pomieszczeń, w których chcemy stworzyć przytulny i ciepły klimat, takich jak sypialnia, czy salon.
-
Neutralna barwa światła (4000-4500K) – polecana do pomieszczeń, w których konieczne jest dobre rozpraszanie światła, takich jak kuchnia, łazienka, czy biuro.
-
Zimna barwa światła (5000-6500K) – polecana do pomieszczeń, w których wymagana jest wysoka jakość oświetlenia, takich jak gabinet, czy laboratorium.
- Co zrobić, kiedy mamy mały pokój?
Jeśli mamy do czynienia z małym pokoju, warto zainwestować w oświetlenie, które optycznie powiększy przestrzeń. W tym celu najlepszymi rozwiązaniami są:
- Lustra – odbijają światło i optycznie powiększają pokój
- Lampki nocne – umieszczone na obok łóżka, zastępują tradycyjne lampy nocne i pozwalają zaoszczędzić miejsce na blacie nocnym
- Oświetlenie w szafie – pozwala zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie oświetlić wnętrze
- Oświetlenie punktowe – skupiając światło na wybranych elementach dekoracyjnych, optycznie powiększymy pokój.
- Podsumowanie
Ostatecznie, przy wyborze oświetlenia do pokoju, najważniejsza jest funkcjonalność i dostosowanie oświetlenia do swoich potrzeb. Przemyśl wybór źródła światła, polegając na rodzajach oświetlenia – ogólnym, punktowym i zadaniowym. Następnie, wybierz odpowiednią ilość lumenów oraz barwę światła. Pamiętaj, że oświetlenie może wpłynąć na optyczne powiększenie pokoju, więc warto w to zainwestować, szczególnie, jeśli mamy do czynienia z małym pomieszczeniem.